مزایا و معایب سینی کابل پلاستیکی

مزایا و معایب سینی کابل پلاستیکی : یکی از انواع سینی کابل برق سینی کابل پلاستیکی می باشد که برای کابل کشی های تاسیسات الکتریکی در ساختمان ها تولید شده می باشد. از سینی کابل پلاستیکی یا  pvc برای هدایت، انتقال و محافظت کابل های برق در سقف ساختمان و زمین و دیوار استفاده می کنند.در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا به بررسی مزایا و معایب سینی کابل پلاستیکی یا  pvc بپردازیم.تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا مطالب جالبی را برای سینی کابل بیان کنیم:

سینی کابل پلاستیکی چیست؟

 یکی از انواع محصولاتی که دز ساختمان سازی از آن استفاده می شود و محافظت کابل های برق در سقف ساختمان و زمین و دیوار را برعهده دارد سینی کابل پلاستیکی می باشد و استفاده از آن مزایا و معایب منحصر به خود را دارد که در ادامه مقاله به آن می پردازیم.

مزایا و معایب سینی کابل پلاستیکی
مزایا و معایب سینی کابل پلاستیکی

مزایای استفاده از سینی کابل پلاستیکی

 • جالب است بدانید که سینی کابل پلاستیکی با استفاده از تکنولوژی بروز دنیا و تجارت مهندسین ماهر و کاردان ساخته شده است. برای عبور مجموعه ای از کابل های سبک انتخاب سینی کابل پلاستیکی بسیار مناسب می باشد، زیرا تغییرات، حجم و اصلاحات در سیم کشی نیاز به یک جنس بسیار قوی ندارند و عموما برای نصب و راه اندازی کابل های نوری حساس و ظریف مانند کابل کشی های فیبر نوری که ماهیت پیچیده ای دارند، بسیار مناسب می باشد و کابل ها در زوایای مختلف تحت فشار نیستند و به راحتی قرار می گیرند.
 • در حقیقت سینی کابل پلاستیکی یک سیستم پشتیبانی بسیار کامل را به‌ وجود می‌آورد. این سینی کابل قابلیت نصب بر روی زمین، سقف و دیوار را دارد و و بر عکس سینی کابل نوع سبدی که بین هر پله آن یک فاصله وجود دارد سینی کابل پلاستیکی در قسمت ابتدایی و انتهای سینی و سطح بالایی آن باز می باشد.
 • سینی کابل پلاستیکی نیازی نیست در داخل دیوار یا زمین نصب شود زیرا نارسانا است و علاوه بر اینکه وزن سبکی دارد، بسیار محکم می باشد و در سیگنال‌ها هیچ گونه اختلالی به وجود نمی آورد و همچنین در برابر UV، خوردگی و تغییرات شیمیایی مقاوم است.
 • سینی کابل پلاستیکی بیشتر کاربرد سیستم های کابلکشی فشار ضعیف و شبکه دارد.
 • سینی کابل پلاستیکی قابلیت اتصال بالایی دارد و نصب آن ها راحت است ، از طرفی این سینی ها نسبت به همتایان خود قیمت پایین تری دارند.
 • سینی های کابل در ضخامت ها و عرض های متفاوتی تولید می شوند.
 • یکی دیگر از مزایای سینی کابل پلاستیکی این است که انتهای آنها بسته می باشد و  همین امر مانع از ورود گرد و خاک به داخل آنها می باشد.
 • راحتی در نصب و اتصال دادن آنها در اجرای کابل کشی ساده است.نصب راحت سینی کابل پلاستیکی یکی دیگر از مزایای این نوع سینی کابل می باشد که باعث استفاده بیشتر آن می شود.

معایب سینی کابل پلاستیکی

 • استفاده از سینی کابل پلاستیکی برای قرار دادن کابل های قوی و سنگین مناسب نمی باشند زیرا توانایی نگهداری تغییرات حجمی و اصلاحات این نوع سیم کشی را دارا نمی باشند.
 • یکی دیگر از معایب سینی کابل پلاستیکی این مورد می باشد که سینی کابل پلاستیکی در مقابل حرارت و آتش سوزی ضعیف می باشد و هنگام آتش سوزی سینی همراه با کابل می سوزد.اما در سینی کابل فلزی به راحتی می توان با آغشته کردن آن ها به مواد غیر قابل اشتعال از این موضوع جلوگیری کرد.

قیمت سینی کابل پلاستیکی چقدر است؟

جالب است بدانید که عوامل زیادی در تعیین قیمت سینی های کابل پلاستیکی وجود دارد که این فاکتورهای تاثیر گذار شامل موارد زیر می باشد:

 • عرض و طول شاخه ها ، ۱۰ ، ۲۰ ، ۳۰ ، ۴۰ ، ۵۰ ، ۶۰ ، ۷۰ ، ۸۰‌، ۹۰ ‌، ۱۰۰ ، ۱۱۰ ، ۱۲۰ سانتی متری
 • پلاستیک ، فلز یا متریال ساخت
 • نوع سفارش : پانچ ، ساده ، متقاطع ، طرحدار
 • ضخامت
 • نوع آبکاری ، سرد یا گرم

به طور کلی باید بگوییم که سینی کابل های پلاستیکی با توجه به معایبی که برای آن بیان کردیم در مقایسه با سینی کابل های فلزی و گالوانیزه از قیمت پایین تری برخوردار می باشند.

سینی کابل پلاستیکی در چه اندازه هایی تولید می شود؟

سینی های کابل  پلاستیکی در ضخامت ها و عرض های متفاوتی تولید می شوند.در ضخامت های ۱ ، ۱.۲۵ ، ۱.۵ و ۲ میلی متر و عرض های ۵ سانتی متر تا ۶۰ سانتی متر.بنا به ضخامت عرض و کیفیت آن ها قیمت هر متر متفاوت شروع شده و بالاتر می رود.

از سینی کابل پلاستیکی استفاده کنیم یا فلزی؟

استفاده از سینیکابل پلاستیکی باعث ایجاد نمای شکیل و مرتب به تاسیسات شما می شود. اما در مقابل آن سینی کابل های فلزی به راحتی دچار پوسیدگی، زنگ زدگی و خوردگی در برابر رطوبت، بخارهای اسیدی و شیمیایی می شوند به طوریکه پس از گذشت زمان کوتاه لازم به تعویض و نوسازی دارند و این امر در برگیرنده هزینه مجدد و همچنین اتلاف زمان می باشد.حال تصمیم با خود شما می باشد که از سینی کابل پلاستیکی استفاده کنید یا سینی کابل فلزی.