استاندارد تایرهای زمستانی

بیشتر افراد در فصل زمستان به دنبال لاستیک هایی با عملکرد خوب   روی سطوح برف و یخ هستند. لاستیک هایی با این عملکرد، باید بالاترین سطح   کشش و چنگ‌ زنی به جاده را داشته باشد. در این میان شما با استانداردهای   مختلفی نیز روبه‌رو هستید که سطح عملکرد لاستیک خودرو را   در فصول سرد سال نشان می‌دهند. اگر بدانید هر کدام از این استانداردها چه   سطح عملکرد را نشان می‌دهند، انتخاب راحت‌تری خواهید داشت در غیر این‌  صورت   با دیدن آنها گیج خواهید شد. از M S و  3PMSF برای توضیح عملکرد  تایر در  شرایط غیر عادی استفاده می‌شود. برای اینکه عملا متوجه شوید کدام  استاندارد  مناسب شرایط جاده‌ای است تا  ایمنی‌ شما را تضمین کند، باید با  این  استانداردها آشنا شوید.

از کجا استاندارد تایرهای زمستانی آغاز شد؟

برای   سال‌ها ضعف عدم وجود سیستم استاندارد دهی مناسب برای انواع نیاز مشتری‌ها   احساس می‌شد، تا اینکه در سال ۲۰۱۲ اتحادیه اروپا و سازمان ملل قوانینی   برای معرفی تایرهای زمستانی معرفی کردند.

با  این‌ وجود هنوز بسیاری  از راننده‌ها از وجود این استانداردها آگاه نیستند.  در تایرهای زمستانی  نیاز است که سازنده ایمنی را تضمین کند. این ایمنی  شامل سهولت در دور زدن و  اطمینان از سر نخوردن در حین گردش است، اما  مهم‌ترین پارامتر، ترمزگیری  در شرایط سخت زمستان است. درواقع ترمزگیری موثر  بهترین شاخص کیفیت تایر  است.

چه تایری برای زمستان مناسب است؟

اگر   می‌خواهید با اطمینان از ایمنی در دمای بسیار سرد اقدام به رانندگی کنید،   بهتر است سراغ تایرهای دارای نشان 3PMSF بروید. در حالت کلی تمام   لاستیک‌های زمستانی و برخی تایرهای باکیفیت چهارفصل (به‌عنوان‌مثال گودیر   وکتور 4Seasons) علامت‌های «M S» و «3PMSF» را دارند. اما فقط یک استثنا   وجود دارد و آن‌هم تایرهایی از برندهای ناشناس آسیایی است که علامت «M S»   را حک ‌کرده‌اند (البته برندهای آسیایی معتبر با این علامت‌ها وجود دارند)   یا تایرهای بسیار قدیمی، که استفاده از چنین محصولاتی در شرایط بحرانی  بارش  برف و یخبندان شدید را توصیه نمی‌کنیم.

استاندارد 3PMSF چیست؟

برای   اینکه نیاز تمام راننده‌ها رعایت شود، علامت «سه قله کوه برفی» یا   به‌اختصار 3PMFS )  Three  Peak Mountain Snow Flake) معرفی شد و به‌سادگی   روی تایر قابل تشخیص بوده، در واقع این تنها علامتی است که تایید می‌کند   پارامترهای واقعی تایر زمستانی در یک محصول رعایت می‌شود. این علامت   نشان‌دهنده ثابت ماندن عملکرد تایر در دمای زیر صفر است. اخذ استاندارد   3PMFS توسط اتحادیه اروپا کنترل می‌شود و تضمین می‌کند این محصول از پس   آزمایش‌های دقیق برآمده است.

مشخصات لازم برای اخذ علامت 3PMSF

تولیدکننده‌هایی   که محصولاتشان را برای اخذ تاییدیه این علامت می‌فرستند، درواقع  تست‌های   دقیق را با موفقیت می‌گذرانند. براساس اصلاحات اخیر آیین‌نامه کمیسیون   اقتصادی سازمان ملل (UNECE) تایرهای زمستانی باید سطح عملکرد خاصی را در   شرایط برفی رعایت کنند.

عمده  تمرکز تست‌ها روی ترمزگیری و کشش  (traction) است. برای انجام این  آزمایش‌ها عملکرد نمونه جدید با یک تایر  مرجع مقایسه می‌شود و نمونه جدید  باید حداقل ۲۵درصد عملکرد بهتری در هر  تست داشته باشد. در صورتی‌ که از  مجموع ۱۰آزمایش یک نمونه بتواند حداقل شش  تست را با موفقیت بگذراند،  تاییدیه درج علامت به سازنده فرستاده می‌شود.

آیا تایرهای M S مناسب هر شرایطی هستند؟

پاسخ   این سوال این است: «لزوما این تایرها مناسب هر شرایطی نیستند.» درواقع   استفاده از عبارت M به‌علاوه S به این معنی است که کارخانه سازنده اعلام   کرده این محصول در گل‌وبرف بهتر از مدل‌های معمولی عمل می‌کند. این موضوع   ممکن است گمراه‌کننده باشد. زمانی که قصد خرید تایر دارید، به یاد داشته   باشید علامت «M S» روی تمام تایرهای زمستانی درج‌ شده است اما تمام  تایرهای  حامل این علامت خواص تایرهای زمستانی را ندارند.

حتی   می‌توانید این علامت را روی تایرهای چهار فصل نیز مشاهده کنید. این علامت   در تایرهای فروخته‌شده در بازار آمریکا نیز استفاده می‌شود، حتی اگر آنها   در فصل زمستان پاسخگوی نیاز رانندگان نباشند. به‌طورکلی تایرها «M S» باید   آمیزه نرم و سطح لایه رویی آنها نیز دارای شکاف‌های بیشتری باشد تا روی  برف  عملکرد بهتری داشته باشند. متاسفانه این امکانات برای اخذ برخی   استانداردها کاربرد ندارند.

شرایط  آزمایش تایرهای زمستانی

آزمایش   باید در مسیر صاف که از برف پوشیده شده، انجام شود و حداکثر شیب آن ۲درجه  و  با طول و عرض مناسب و همچنین لایه برفی باید شامل ترکیبی از دو لایه  باشد.  لایه اول نرم با حداقل ضخامت ۳ سانتی‌متر و لایه سطحی با حداقل  ضخامت ۲  سانتی‌متر در حین آزمایش دمای یک متر بالاتر از سطح زمین  اندازه‌گیری  می‌شود که باید بین منفی ۲ تا منفی ۱۵درجه سانتی‌گراد باشد.

همچنین   دمای برف در عمق یک سانتی‌متری اندازه‌گیری می‌شود که باید در محدود مثبت  ۴  تا منفی ۱۵ درجه باشد. در حین انجام آزمایش پیشنهاد شده شرایط باد  شدید،  تابش آفتاب و رطوبت تغییرات زیادی پیدا نکند.

خرید لاستیک از دکتر خودرو

دکترخودرو   متشکل از مجموعه فروشگاه های تعویض لاستیک می باشد و در هر نقطه ای که  شما  بخواهید برای خرید لاستیکو نصب انواع لاستیک ميشلن،  لاستیک فالکن، لاستیک بارز  و گلدستون …. در خدمت شماست.

شما می توانید جهت دریافت قیمت روز لاستیک به سایت doctorkhodro.com مراجعه نمایید.