آیا نصب آبگرمکن خورشیدی روی زمین امکان پذیر است؟

آیا نصب آبگرمکن خورشیدی روی زمین امکان پذیر است؟ آبگرمکن ها دارای انواع مختلفی هستند که در این بین آبگرمکن خورشیدی به دلیل اینکه از سوخت تجدید ناپذیر استفاده می کند، از نظر محیط زیست مناسب ترین آبگرمکن می باشد که البته از نظر مقرون به صرفه تر بودن در طول بازه زمانی که استفاده می کنید بابت به سایر اقوام مقرون به صرفه می باشد اما در هنگام خرید هزینه‌ای که بابت خرید آبگرمکن خورشیدی پرداخت می کنید بیشتر از سایر آبگرمکن ها می باشد . این نوع از آبگرم کن ها طبق شرایط محیطی و جغرافیایی قابل نصب می باشند. حال می خواهیم بدانیم علاوه بر سطوح شیب دار و بام ها این سیستم ها را می توان بر روی سطح زمین نصب کرد یا خیر؟ با ما همراه باشید تا به ساده ترین صورت به این سوال پاسخ دهیم.

به طور کلی می توان آبگرمکن ها را به سه دسته تقسیم کرد:

آبگرمکن گازوئیلی و گازی (زمینی- دیواری)
آبگرمکن برقی
آبگرمکن خورشیدی یا سولار

دسته‌بندی این سه نوع آبگرمکن بر حسب منبع انرژی گرمایشی می باشد، که در این بین بر اساس سیستم روشن شدن دستگاه نیز به دو دسته آبگرمکن آیونایز و آبگرمکن پیله دار تقسیم‌بندی می‌شوند. شمعک آبگرمکن، در مدل پیلوت دار همواره به صورت دائمی روشن می باشد. اما آبگرمکن های آیونایز مجهز به سیستم جرقه زن هوشمند می باشند. لوله های مبدل در آبگرمکن های آیونایز رسوب نگرفته نتیجه عمر دستگاه طولانی‌تر می‌شود.

آیا نصب آبگرمکن خورشیدی روی زمین امکان پذیر است؟

با توجه به اینکه این سیستم ها دارای پایه ها ی مخلتف برای نصب هستند و برای نصب آنها از پایه ها با اندازه مختلف استفاده می شود می توان گفت که نصب آبگرمکن خورشیدی روی زمین امکان پذیر است و هیچ مانعی ندارد. همانطور که گفته شد با توجه به  داشتن پایه های مختلف جهت نصب این سیستم ها را هم می توان در زمین مسطح نصب کرد و هم شیب دار. ولی باید توجه داشته باشید که در صورتی که از سيستم غير تحت فشار استفاده می کنید محل نصب باید بالاتر از محل مصرف باشد. ولی درسيستم تحت فشار محل نصب شرايط خاصی ندارد.

استفاده از آبگرمکن های خورشیدی با توجه به  صرفه جویی در انرژی و همچنین مقرون به صرفه بودن از لحاظ هزیته ای بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته زیرا نصی این سیستمها محدودیت خاصی ندارد و مطابق با شرایط جغرافیایی می توان از نصب آنه بر روی پشت بام ها و زمین های و مسطح و شیب دار بهره برد. برای بسیاری از افراد  این سوال پیش می آید که آیا آین نوع آبگرمکن ها نیز مانن آبگرمکن های گازی نیاز به سرویس و تمیزکاری دارند یا خیر؟ در جواب این سوال باید بگویم متخصصان در این امر می گویند  اين سيستم ها نياز به مراقبت چنداني ندارند فقط هر چند وقت يکبار شيشه تيوب ها بايستي تميز گردند و در صورت شکسته شدن تيوب ها آن ها را تعويض کرد.

نصاب آبگرمکن خورشیدی روی زمین

نصب هر وسیله ای نیاز به تخصص و وسایل مختص خود را دارد . مثلا از یه فردی که در کار تعمیر لوازم برقی منزل می باشد نمی توانیم توقع داشته باشیم که برای ما کار نصب پنل های آبگرمکن خورشیدی را انجام دهد زیرا این کار نیاز به داشتن تخصص کافی در این زمینه را دارد. افرادی که نصب آبگرمکن های خورشیدی را برعهده می گیرند با گذراندن تحصیلات آکادمیک و دوران کارآموزی در نصب این سیستم ها مهارت و تجربه لازم را بدست می آورند. پس به این نکته توجه کنید که نصب آبگرم کن های خورشیدی خود را به افراد کاربلد و حرفه ای بسپارید تا هم از نظر ایمنی اتفاق خاصی نیوفتد و هم از نصب سیستم خود بصورت صحیح اطمینان داشته باشید. در سیستم های آبگرمکن های خورشیدی از مواد اشتعال زا استفاده نمیشود پس نگران آتش سوزی نباشید. ولی ایمنی را در هیچ کاری فراموش نکنید.

خرید آبگرمکن خورشیدی . نصب آبگرمکن خورشیدی روی زمین

نصب آبگرمکن خورشیدی روی زمین

انواع آبگرمکن خورشیدی

آبگرمکن های سولار یا خورشیدی را بر حسب عملکرد به سه دسته زیر تقسیم می کنند:

آبگرمکن خورشیدی ترموسیفونی
آبگرمکن خورشیدی پمپ دار تحت فشار
آبگرمکن خورشیدی برگشتی ثقلی

آبگرمکن خورشیدی ترموسیفونی

این آبگرمکن برای جابجایی آب هیچ پمپی ندارد و این عمل را فقط با استفاده از انرژی خورشید انجام می دهد. عمده ترین مشکلی که این سیستم دارد، یخ زدگی در فصل سرما می باشد. و این مشکل به این دلیل است که حتما باید منبع دوجداره آب گرم در قسمت بالاتر از کلکتور و همچنین در فضای خارج از ساختمان نصب شود.

آبگرمکن خورشیدی پمپ دار تحت فشار

در این نوع آبگرمکن ها یک سیستم بسته به منظور جابجایی سیال در نظر گرفته شده است که از پمپ استفاده می کنند. برای جلوگیری از یخ زدگی آب در این سیستم ها از ضد یخ استفاده می شود. لازم به ذکر است که استفاده از این آبگرمکن ها در مناطقی که اختلاف دمای شب و روز زیاد می باشد، توصیه نمی شود. مهمترین مزیتی که این سیستم دارد قابلیت استفاده کردن مخزن به صورت indoor و در داخل موتور خانه می باشد، در نتیجه مشکل آبگرمکن خورشیدی ترموسیفونی را ندارد.

آبگرمکن خورشیدی برگشتی ثقلی

نحوه عملکرد این نوع آبگرمکن ها به این صورت است که با برگشت ثقلی آب به وسیله یک سیستم بسته حرارت خورشید جذب شده و به وسیله یک مبدل حرارتی آبی که در داخل مخزن وجود دارد گرم می شود. مدت زمانی که این سیستم فعال است بسته به حرارت خورشید می باشد و تا زمانی که حرارت خورشید کافی باشد، این سیستم نیز فعال است. اما در زمانی که حرارت خورشید کافی نباشد پمپ سیستم از کار افتاده و آب بر اثر نیروی ثقلی به داخل مخزن تخلیه می شود.

بسیاری از افراد متخصص در زمینه تعمیر آبگرمکن استفاده از آبگرمکن های خورشیدی را برای واحدهای اداری توصیه می کنند. اگر در این مکان ها قصد استفاده از آبگرمکن گازی دیواری را داشتید بهتر است از آبگرمکن هایی استفاده کنید، که مقدار تولیدی آب گرم آنها از ۱۲ لیتر در هر دقیقه کمتر باشد. به صورت کلی استفاده از آبگرمکن خورشیدی در مکان های تجاری و ساختمان های اداری بهترین راهکار برای تامین آب گرم مصرفی می باشد چراکه نیاز به آب گرم پر حجم و طولانی مدت در این مکان ها نیست.

آموزش نصب آبگرمکن خورشیدی

در یک ساختمان تهیه آب گرم برای وسائل بهداشتی از قبیل دستشویی، ظرفشویی، رختشویی و غیره مورد احتیاج است در ساختمانهایی که از آبگرمکن استفاده می شود یک لوله برای آب گرم مصرفی از مخزن آب گرم تا محل سرویس بهداشتی کشیده می شود. شبکه لوله کشی آب گرم در ساختمانهای بزرگ دو لوله است که یکی از لوله ها رفت آب گرم مصرفی و لوله دیگر برگشت آب مصرفی است.

آبگرمکن ها را می توان تحت عنوان مستقیم یا غیر مستقیم تقسیم بندی نمود در آبگرمکن های مستقیم آبی که می بایست گرم شود با سطح داغی تماس دارد که بطور مستقیم توسط عامل ایجاد حرارت گرم می شود. آبگرمکن های آب را با استفاده از حرارت حاصل آبگرمکن گرم می نمایند. این نوع آبگرمکن ها بیشتر در سیستم های خانگی متداول است. از انواع متداول آبگرمکن های می توان آبگرمکن خورشیدی را نام برد.

نصب آبگرمکن های خورشیدی چقدر هزینه دارد؟

قیمت این نوع آبگرم کن ها برای نصب و استفاده بر اساس نوع آن متفاوت می باشد و در بازار با قیمت های مختلف عرضه می شود ولی بصورت حدودی می توان گفت برای هر خانواده دو تا چهار نفره نصب آبگرمکن خورشیدی بین دو تا سه میلیون تومان براساس نوع محصول هزینه دارد. در زمینه تولید برق به کمک سلول های خورشیدی می توان این برق را در داخل ساختمان به مصرف رساند یا آن را در شبکه برق ذخیره کرد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. البته در کشور ما هنوز زیرساخت شبکه قادر به جمع آوری برق تولید شده در واحدهای مسکونی نیست. هزینه اولیه برای نصب سیستم های خورشیدی مولد انرژی الکتریکی برای هر واحد مسکونی چهار نفره حدود 20 میلیون است.

 مزایای خرید آبگرمکن خورشیدی

  • خرید و نصب یک آب‌گرم‌کن خورشیدی معمولاً هزینه بیش‌تری نسبت به آب‌گرم‌کن معمولی دارد اما با نصب یک آب‌گرم‌کن خورشیدی می‌توان هزینه‌های مصرف گاز و برق را در دراز مدت به طور چشم‌گیری کاهش داد. به طور متوسط با نصب یک آب‌گرم‌کن خورشیدی هزینه قبض یک خانه 50 تا 80 درصد کاهش می‌یابد.

  • به علت عمر بالای این سیستم‌ها نیازی به جایگزینی قطعات وجود ندارد و چون از هیچ‌گونه قطعه متحرکی در آن‌ها استفاده نمی‌شود، استهلاک آن‌ها بسیار پایین بوده و طول عمر کاری آن‌ها به بالای 20 سال می‌رسد. در نتیجه هزینه‌های نگه‌داری و تعمیرات این سیستم‌ها بسیار پایین است.

  • هم‌چنین به دلیل مجانی بودن نور خورشید از کمبود سوخت در آینده و افزایش قیمت آن جلوگیری می‌شود.

  • علاوه بر مسئله‌ی کاهش هزینه‌ها، به علت وجود یک مخزن ذخیره در این آب‌گرم‌کن‌ها، می‌توان از آب گرم مصرفی در ساعاتی که نور خورشید در دسترس نیست نیز بهره‌مند شد. اگر انرژی خورشید در مدتی طولانی در دسترس نباشد، می‌توان از یک سیستم الکتریکی کمکی استفاده کرد.

  • نصب راحت این سیستم ها بروی سوح مسطح و شیب دار